Lednice

Lednice – Davy lidí, fotoaparátů, to je v turistické sezoně v lednickém parku běžné. Ale něco nesedí. Je tu příliš mnoho jasných barev. Do Lednice totiž v sobotu dorazila největší běžecká akce v regionu – první díl seriálu Běhej Lesy. Čtvrtý ročník byl stejně jako vloni vyprodaný a na trasy 13 a 21 km se vydalo ve velkém horku celkem 2000 vytrvalců z celé republiky. K tomu si zaběhalo ještě více než 300 dětí. Díky běžcům a jejich doprovodu se tak počet obyvatel vyhledávané obce v jednu chvíli minimálně ztrojnásobil.

Půlmaratonskou distanci si vybralo téměř 700 běžců. Vzhledem k tomu, že se ve stejný den v Pardubicích konalo mistrovství republiky na této trati, měl domácí Roman Paulík z Lokomotivy Břeclav usnadněnou práci. Do cíle doběhl s více než sedmiminutovým náskokem v čase 1:12:15 hodiny. „Od začátku jsem si chtěl držet tempo 3:30 minut na kilometr a byl jsem překvapený, že se mě nikdo nechytnul. Takže jsem běžel sólo závod, jen s vodičem na kole. Cesty v místních lesích moc dobře znám, jen dvakrát jsem se podivil, kam vodič zahnul,“ řekl po závodě třicetiletý atlet.

Lednice (3)

Známý triatlonista Petr Vabroušek skončil devátý s jedenáctiminutovou ztrátou na vítěze. První žena Lenka Polachová protnula cíl v čase 1:27:09 hodiny poté, co obkroužila z 95 % čistě přírodní trasu vedoucí z Lednice kolem všech tří rybníků, Chrámu Tří Grácií, Randez-Vous, kaple Sv. Huberta, Nového Dvora i Apollonova chrámu.

Na kratší 13 km trati, která vynechala okruh kolem loveckého zámečku Randez-Vous, si pro dřevěnou cenu pro vítěze doběhl osmnáctiletý syn Petra Vabrouška Filip. Ke zdolání trasy potřeboval přesně 45 minut, druhý Vít Kněžínek z Pelhřimova za ním zaostal o dvě minuty, bronzový Andrej Fiala z Týnce pak o tři. První ženou v cíli byla třicetiletá Brňanka Lenka Kohnová (54:21 minut).

Závod, který vytrvalce provedl po asfaltu, kostkách, písku, mechu, kamení i kořenech stromů, ale nebyl jen o výkonech předních vytrvalců. Naopak. Běžci se psem, s kočárkem, firemní týmy nebo nevidomí běžci se svými průvodci. Ti všichni od startu až do cíle utvořili dlouhého hada, který se ve výrazných barvách vlnil na trati téměř tři hodiny.

Lednice (2)

Jedním z místních běžců, který si vyzkoušel půlmaratonskou vzdálenost, byl i Břeclavan Miloš Vintrlík. „Byl to můj úplně první půlmaraton a bude na dlouho dobu i poslední. Zůstanu raději u závodů okolo deseti kilometrů, které mi sedí mnohem víc. Od sedmnáctého kilometru to v Lednici bylo, jak se říká, na krev, dobíhal jsem s křečí v lýtku. S časem 1:43:30 a umístením v první čtvrtině startovního pole jsem ale nadmíru spokojený,“ potvrdil jednatřicetiletý
člen tréninkové skupiny Rozběháme Břeclav.

Akce takového rozsahu se chystá dlouhé měsíce dopředu. Své o tom ví i Kamil Balga, který je místním hlavním organizátorem. „Závod sice trvá jen půl dne, ale v jeden moment na něm pracuje tým až stovky lidí. Na nich záleží, aby vše dopadlo podle představ. Téměř s ročním předstihem je potřeba získat povolení obce, zámku Lednice, Lesů ČR, ochránců přírody, zajistit spolupráci hasičů, policie, záchranky a samozřejmě sehnat desítky dobrovolníků na trati a občerstvovacích stanicích,“ přibližuje Balga, který tento i jiné sportovní akce pořádá kvůli tomu, aby lidem přiblížil krásy Břeclavska a pomohl rozvoji regionu. Například zaplněním restaurací, hotelů a penzionů. Tisíce lidí totiž závod Běhej Lesy v Lednici nebo třeba zářijové Valtické cyklobraní bere jako součást dovolené na jižní Moravě.