Trvný trek 2015

Zima začíná a s ní přišel 12.12.2015 hezký závod, který nesl název Travný Trek (http://www.festivalsnehu.cz/travnytrek.html), pojmenovaný je podle masivu Travný 1203 m.n.m. který se nachází na Morávce. Letos to byl již, 4. ročník, délka trasy byla 13 km. Podle informaci od pořadatelů se na tento závod registruje každým rokem víc a víc závodníku. Stává se tedy oblíbenou sportovní události.

Historie: Travný Trek je připomínkou hrůzostrašného stanného soudu za německé okupace a následných poprav, v souvislosti s podporou místních obyvatel partyzánům. Hora Travný byla jedním ze svědků těchto událostí.
Zázemí celého závodu bylo v místní základní škole, prezentace závodníků mi přišla trošku chaotická, jelikož organizátoři neměli nejspíš vše v pořádku, co se týkalo o tom kdo má zaplaceno a kdo ne, nemluvě o objednaných triček. Sprchy a šatny byly zajištěny v prostorách budovy, občerstvení po závodu bylo připraveno ve školní jídelně, závodnici se mohli takhle těšit na zelnou polévku a teplý čaj. Ve výsledku zázemí bylo dokonalé a vše na jednom místě. Parkování bylo jak před školou tak i na asi 1 km vzdáleném parkovišti.

Před pomyslným výstřelem startovní pistole jsme byli všichni informovaní o historii sportovního klání a dostali jsme instrukce, jak to vše bude probíhat, kudy povede trasa a kde budou tři občerstvovací zastávky. Na samotný start se postavilo dle výsledků (http://vysledky.timechip.cz/#2015/107/travny-trek-2015) 204 závodníků výkonnostní kategorie Klasik a 68 závodníku výkonnostní kategorie Strong (povinná pro sportovce registrované v klubech a svazech vedenými pod ČSTV). V 10 hodin byl odstartován závod a všichni vyrazili do boje s časem.

Pro mě je každý závod jako silový trénink, pouze takhle se dozvím, co se v těle skrývá. Samotný závod vedl po turistických trasách. Tento trail byl obzvlášť povedený, stoupání bylo místy náročné a celkem se to táhlo přišlo mi to místy až nekonečné. Kousek pod vrcholem se začal objevovat sníh a po chvíli jsem zastavil, abych nazul nesmeky. Pak ten běh ve sněhu byl parádní a šlo to samo a neklouzalo. Na vrcholu byl celkem nepříjemný vítr, a chvíli mi byla celkem zima. Poté přišel na řadu krásný seběh v zasněženém lese. Docela to bylo jako v pohádce. Jak zmizel sníh, přišel na řadu strmý a dlouhý seběh po kamenité a blátivé cestě. Jakmile se vyběhlo z lesa tak už chybělo asi jen kilometr do cíle. Závěr se běžel v mírném klesání místy po rovince a asfaltové cestičce. V posledních zatáčkách už postávali diváci a povzbuzovali závodníky. A jsme v samotném cíli. Na světelné tabuli se dozvídám výsledný čas a umístěni.

Po vydechnutí a prohození par slov se známými se odebírám do šatny a pak na vyslouženou polévku. Kolem třetí hodiny byla tombola, ale na tu jsem už nezůstával. Protože bych musel čekat minimálně dvě hodiny a to se mi nechtělo. Jak jsem postupně zjistil, bylo nás takových dost, kteří to čekání vzdali a jeli domů.
Tento závod bych si rád zaběhl i v dalším roce. Pokud hledáte závody v terénu, tak mohu tady tento doporučit.