NJ

Ještě před rokem jsem si nedovedla představit, že bych někdy dokázala uběhnout půl maraton. Začátky byly velice těžké a já byla ráda když jsem v kuse uběhla svůj první kilometr, ovšem stačilo pár výběhů a tento sport jsem si zamilovala. Snažila jsem se trénovat v každé volné chvíli, ale i to nebylo úplně jednoduché. Skloubit práci, péči o čtyři děti, domácnost a tréninky vyžadovalo pořádnou dávku odhodlání a pokročilý způsob plánování svého času. Proč to všechno píšu? Povedlo se to! Po necelém roce jsem uběhla svůj první závodní půl maraton a pro mě ve skvělém čase 1:52:03.

Je sobota 11.5.2019 a já už od rána cítím mírnou nervozitu, dnes je totiž den D. Chystám se uběhnout Novojičínský půl maraton. Jak název napovídá, místo konání tohoto, podle mě dobře organizačně zvládnutého závodu, je Nový Jičín. Start i cíl je připraven přímo v centru města na Masarykově náměstí. Registraci jsem provedla online formou a díky projektu Rozběháme Česko měl celý náš Frenštátský tým výhodnější startovné. Dle informací z emailu od pořadatelů závodu bylo potřeba vyzvednout startovací balíček. Jako plus, musím určitě vyzdvihnout možnost, vyzvednout tento balíček již den předem a tím si ušetřit čas v den závodu. NJP1Tuto možnost jsme ovšem nevyužili a v sedm ráno vyrážíme autem se všemi členy týmu do Nového Jičína abychom vše stihli a byli na místě s dostatečným předstihem. Předávání startovacích balíčků probíhalo asi dvě stě metrů od Masarykova náměstí v Mendelově střední škole, kde také byly šatny a možnost pozávodní sprchy. Startovací balíček obsahoval startovací číslo, časový čip a drobné sponzorské dary včetně půl litru vody. Je půl deváté a do startu závodu zbývá půl hodina, čili nejvyšší čas se začít připravovat. V prostoru šaten spousty závodníků uvítalo možnost úschovny věcí, za které přebírali odpovědnost organizátoři závodu. Přemisťujeme se na start, kde probíhají dětské závody všech kategorií. Cílová i startovací rovinka je řádně připravena a dokončují se poslední organizační drobnosti. Moderátorka závodu srozumitelně předává veškeré potřebné informace a k našemu překvapení nás za deset minut čeká společná před závodní rozcvička. Moderátorka z pódia předcvičuje základní cviky pro zahřátí celého těla a my i spousty dalších se s radostí přidáváme. Po skončení rozcvičky proběhlo představení vodičů, byli tři a to na časy 1:45,2:00 a 2:15. Každý vodič měl tričko, kde na zádech tento čas byl přehledně znázorněn. A je to tady, z repro beden se ozývá ať se seřadíme na startu. Podle tréninkových časů se řadím mezi vodiče s číslem 1:45 a 2:00 s tajným cílem doběhnout pod dvě hodiny. Přesně úderem deváté hodiny dohrála tradiční Jičínská zvonkohra a hlasité hvízdnutí odstartovalo závod. Přes tři sta závodníků běží ulicemi města až na cyklostezku s tradicí, kde dříve vedla železniční trať do Hostašovic. Dle propozic závodu má trať převýšení 170m, především první polovina je z větší části mírně do kopečka. To se lehce zúročilo na mém tempu. Při průběžné kontrole svých sportovních hodinek čísla na displeji ukazují tempo 5:30 až 5:40. Nenechala jsem se vyhecovat ostatními i přes to, že mě občas někdo předběhl a držela si pro mě příjemné tempo. NJPJelikož se po deseti a půl kilometrech běželo stejnou trasou zpátky, zanedlouho jsem uviděla proti sobě běžet prvního závodníka a věděla jsem, že polovina závodu se blíží. Na trati byly tři občerstvovací stanice, kde byla možnost výběru mezi vodou a iontovým nápojem. Po doběhnutí na poslední stanoviště v půlce závodu, kde bylo i spousty fanoušků, jsem byla přesvědčená, že závod dokončím. Druhá půlka se běžela skvěle, mírný sestup byl pro nohy příjemný a hodinky ukazovaly tempo pod 5:00min/km. Toto tempo se mi povedlo z velké části druhé poloviny trati udržet. Malá krize přicházela na 19tém kilometru, ale vidina cíle byla silnější. Netrvalo dlouho a slyším zvuk, že do cíle dobíhá Michaela Tomíčková se startovním číslem 182 a časem 1:52:03. Nepopsatelný pocit. V cíli na nás čekala propracovaná medaile a občerstvení. Samozřejmě voda a na čepu Birell. Časový limit pro závod byl 3 hodiny, proto vyhlášení vítězů včetně tomboly, kde hlavní cena byly sportovní hodinky Polar M200 bylo naplánováno na 12:30 hodin. Mezičas akorát na odpočinek,  očistu a doplnění potřebných živin. Moderátorka vyhlásila vítěze všech kategorií a s pomocí hlavního organizátora závodu p. Kleina i tombolu na kterou jsme netrpělivě čekali. Sice nám v tombole tentokrát štěstí nepřálo, ale je to tím, že se mě drželo po celou dobu na trati. Pokud někdo uvažuje, že se příští rok Novojičínského půl maratonu zúčastní, poté mohu jen doporučit a určitě se uvidíme na startu!