Běh a běžky

Běh a běžky: Proč doplnit běhání běžkami?

My v kurzech Jdu běhat běháme celý rok a v každém období si najdeme to pěkné. Naší Katce teď dokonce začíná její nejoblíbenější období z roku. Naběhá víc kilometrů, na tréninky chodí pravidelně (není tolik aktivit kolem) a užívá si, že ví, jak se obléknout a nikde není hromada lidí. Ale co si loni oblíbila ještě víc, byly běžky! A to na nich stála vlastně poprvé. Po loňském běžkařském kurzu hned hlásila, že to je skvělý doplněk k běhu a že příští rok jede znova. A co Ty? :-)

Prozradíme Ti, jak to s nimi vlastně je a v čem jsou tak skvělé. 


Běžky jako doplněk běhu: Proč je nevynechat?

Běžky jsou skvělým doplňkem běžeckých tréninků. V zimě bychom proto rozhodně neměli propásnout možnost zapracovat na kondičce, vytrvalosti i síle právě prostřednictvím běhu na běžkách. Jen si to představ. Zasněžené pláně, křupající sníh a krásná příroda. Katka řekla, že to sice sport je, ale že to v tu chvíli ani tak nevnímá, prostě jede a nadšeně si to užívá. Dokonce ji bavil i ten začátek (všichni si jím projdeme a není to tak strašné, jak si myslíme), kdy nevěděla, jak na to, ale to se měnilo pod vedením trenérů velice rychle. Po dopoledním tréninku si už na nich byla jistá. Sice styl nebyl nic moc, ale jela a to bylo to důležité. Takže se nemusíš bát ani toho :-)


Běžky vs. běh: Podobnosti a rozdíly

Běžkování má k běhu blízko, ale není to totéž. Co obě aktivity spojuje, a co je naopak jiné?

Co je podobné?

  • Silově vytrvalostní charakter: Při běžkování zapojíš celé tělo – svaly nohou, rukou i trupu. Stejně jako u běhu si zlepšuješ kondici a posiluješ vytrvalost.

  • Zlepšení dýchání: Intenzivnější dýchání na běžkách zvyšuje kapacitu plic, což oceníš i při běžeckých trénincích.

  • Kontakt s přírodou: Stejně jako běhání i běžky tě přiblíží krásám přírody a dovolí ti vyčistit hlavu.

Co je jiné?

  • Koordinace a rovnováha: Běžkování vyžaduje skloubení skluzu, odrazu a vyvažování těžiště. Tyto dovednosti rozvíjí tvou rovnováhu, což využiješ hlavně při běhu na nerovném terénu.

  • Zapojení svalů: Zatímco běh je více zaměřený na dolní končetiny, při běžkování zapojuješ výrazně i ruce a trup.


Klasika nebo skate? Co je lepší pro běžce?

My v Jdu běhat preferujeme klasiku, protože má blíže k běhu. Pokud zvolíš běžky jako doplněk k běhu, doporučujeme právě klasický styl, který zapojuje podobné svaly jako při běhání.

  • Klasika: Pohyb těla i rukou směřuje vpřed, což je podobné běžeckému stylu. Ruce pracují střídavě, stejně jako při běhu.

  • Skate (bruslení): Nohy se pohybují do stran a odrážíš se oběma rukama zároveň, což je technika odlišná od běhu.

Pojeď s námi na kurz Jdu běžkovat  a trenéři Ti při přednášce vysvětlí specifika bruslení a především klasiky.  Dozvíš se ale daleko více. 


A naše malá rada na závěr - jaké si vybrat běžky na klasiku?

Pokud chceš zkusit klasický styl, doporučujeme:

  • Hladké běžky na voskování: Tradiční varianta, která vyžaduje správné namazání podle sněhových podmínek.

  • Skin běžky (s mohérovými pásy): Moderní alternativa, která nevyžaduje voskování a je velmi oblíbená.

  • Běžky s nanogripem: Další bezvosková varianta, vhodná pro rekreační běžkování.

  • Šupinové běžky: Jednodušší varianta, která neklouže zpět a je skvělá pro začátečníky.


Pojeď s námi na víkendový kurz Jdu běžkovat!

Máš ráda pohyb na čerstvém vzduchu a chceš přes zimu zkusit něco nového? Vydej se s námi na víkendový běžkařský kurz v Božím Daru od 17. do 19. ledna 2025! �

Tento víkend je jako stvořený jak pro úplné začátečníky, tak i pro pokročilé běžkyně, které chtějí posunout své dovednosti na další úroveň. Vybereš si ze tří kurzů podle svých zkušeností – ať už se chystáš stoupnout na běžky poprvé, nebo tě láká dynamické bruslení (skate).

➡️ Zjisti více o kurzu a rezervuj si místo: Jdu běžkovat


Neboj se začít a objev krásu běžkování – ať už jako doplněk k běhání, nebo jako nový způsob, jak si užít pohyb v zimě! �