ZDRAVÝ BĚH - Běžecký trojúhelník aneb proč je chodidlo pro běžce tak důležité?

Jestliže jste se již někdy aspoň trošku zajímali o techniku běhu, určitě jste se dostali k informaci, že hlavně nemáte běhat přes patu. Ale proč? Přemýšleli jste nad tím? Jak je důležité si hlídat techniku běhu a za co vše může chodidlo?

V úvodu bych ráda uvedla, že není univerzální návod či vizualizace jak by zcela správná technika běhu měla vypadat. Musíme také rozlišovat techniku běhu sportovní a techniku zdravého běhu. Každý z nás je originál, má jiné predispozice, jinak dlouhé kosti, má jinde těžiště.

Důležité je mít na paměti, že při běhu nezapojujete jen nohy, ale také ruce a střed těla. Nejčastější chyby, se kterými se běžci setkávají, a na které si máte dávat pozor, sepíšeme v dalším článku. Nyní se soustředíme na chodidlo a na došlap. Z různých zdrojů se můžete dočíst, že správná technika spočívá v tom, že musíte běhat přes špičku. To není až taková pravda. Jde-li vám o zdravý běh, doporučuje se neutrální, tedy přirozený dopad. Ten zjistíte tak, že si sundáte boty a zkusíte se jít kousek na boso proběhnout. Tak co? Došlapujete na patu nebo ne? A přesně takto by měl vypadat i váš běh v obuvi. První dotyk nohy s povrchem je na střed chodidla.

Chodidla jsou významná část stabilizačního systému. Pomáhají nám v rovnovážném vzpřímeném postoji. Opora míří na patu a na bod těsně pod palcem a malíčkem (palec-malík-pata = běžecký trojúhelník). Toto jsou tři základní body, které bychom si měli uvědomovat nejen při běhu, ale také při silových cvičení (dřep, výpad, aj.). Při běhu tyto 3 body aktivně zapojujte při došlapu a odrazujte se z nich. Při silových cvičeních tyto body pomyslně tlačte do podložky. Opěrné body a tvar klenby tvoří aferentní impulzy do CNS (centrální nervový systém), která aktivuje vzpřímené držení těla. Aktivita svalů nohy se projevuje na bránici, hrudníku, změnu postavení a dýchání.

Neutrální došlap zmírní tvrdý dopad na patní kost, čímž odlehčí zátěž na páteř a jiné klouby těla. V dnešní době si většina lidí neuvědomuje důležitost správné funkce nohy. Díky správně nastavené a fungující klenbě mohou prostřednictvím propojení svalových řetězců správně fungovat a aktivovat se hýžďové svaly nezbytné pro centrovanou pánev a zdravou páteř. Chodidlo a jeho postavení s tisíci zakončeními přes CNS udávají a řídí svalové napětí v celém těle. Tzn., pokud jsou chodidla zatížena například více na patách, tak se více zatínají (přetěžují) bedra a šíje.

V závěru bych chtěla dát otázku k zamyšlení. Proč již od útlého dětství uzavíráme nohu do špatně tvarovaných a často i nepohodlných bot? Obuv má mít primárně ochranou funkci před poškozením chodidla. Je však tomu tak? Obuv nohu obepíná a dokonale fixuje, tím deaktivuje svaly nohy, které mají držet skelet a podílet se na rovnováze, jejich funkci pak přebírají jiné skupiny svalů, tím postupem času dochází k propadání kleneb a deformování nohy.

Chodidlo v číslech:
- 26 kostí
-100 + svalů, šlach a vazů
- 33 kloubů
- tisíce smyslových receptorů
-125 000 potních žláz
Zamyslete se nad tím, až si budete kupovat své další boty :)

Autor: Iva Sobotková z www.4forrun.cz