Na tématiku postrojů pro psy jsme napsali i článek VÝBĚR POSTROJE PRO PSA, který se do detailu zaměřuje na problematiku výběru padnoucího postroje.
V pohybu bychom měli pozorovat celkové pohodlí psa. Pes by neměl při běhu sípat (šustivý zvuk, jako by psu bránilo něco v dýchání). Postroj by se neměl přetáčet ani zařezávat. Pes by měl při pohybu přirozeně sklánět hlavu dolů co nejníž a přední končetiny by měli kráčet v co největším rozsahu dopředu.
Lopatka
Lopatka by měla mít volný rozsah pohybu. Chomout postroje se opírá o lopatku. Tlak tahu působí na lopatku kolmo a rovnoměrně.
Lopatka by v tahu neměla prolézat před chomout - viz obrázek. To indikuje příliš volný chomout a celkově nepadnoucí postroj. Pokud chomout takovýmto způsobem padá za lopatku, pes je "svázaný" a postroj mu nedovoluje volný pohyb předních končetin. Často je tento jev doprovázen i obtížemi s dýcháním a můžou vznikat otlaky a disbalance, protože se pes bude snažit kompenzovat nepohodlí například křivým během.
Chomout postroje
Naším cílem je, aby byl chomout psovi co nejtěsnější, ale nezpůsoboval mu nepohodlí. Když postroj lehce uvedete do tahu tak, aby se opíral o lopatku, měli byste pod něj být schopni zasunout prsty, jako kdybyste chtěli psa "pohladit" (viz obrázek) bez pocitu nepříjemného tlaku. Chomout zároveň nesmí být volný.
Volné dýchání
Pes musí být schopen v postroji volně dýchat. První kontrolou je, že budete schopni bez omezení zasunout zepředu do chomoutu palec když postroj natáhnete. Poté nezbývá nežli vyzkoušet v pohybu přesvědčit se, že pes v tahu nesípe.
Hrudník
Přední část postroje nesjíždí na jednu stranu, ale je hezky vycentrovaná. Pokud nahmatáte zepředu na hrudi svého psa ostrý výběžek - vystouplou hrudní kost, je třeba dát na toto místo velký pozor. Stejně tak u psů s hlubokým úzkým hrudníkem. Poproste pomocníka, aby se rozeběhl se psem směrem k vám a pozorujte zda postroj zůstane vycentrovaný nebo zda sjede do strany. Pokud postroj ostré zatáčce sjede kousek do strany, pozorujte, zda se vrátí zpět na správné místo - to se může občas stát.
Podpaží
Mezi loket a popruh postroje (do podpaží) můžete dát 2 - 3 prsty. Je důležité, aby byl při hodnocení postroj skutečně v tahu. Ve chvíli, kdy pes zabere posune se postroj o pořádný kus dozadu.
Žebra
Postranní popruh leží na žebrech - nesklouzává za žebra na břicho. Popruh by měl ležet na kostěné (ne chrupavčité) části žeber - tedy neměl by vést po samotném konci, ale skutečně ležet hezky na ploše žeber. Popruh by neměl žebra mačkat - ideálně vyzkoušejte v chůzi, zda můžete pohodlně mezi žebra a popruh vsunout ruku bez pocitu nepříjemného tlaku.
Pánev
Nesmí být sevřená v kleštích postrojem ze stran. Postroj musí procházet nahoru ještě před hrbolem pánevní kosti.
Tažný postroj někdy může v klidu vypadat opravdu nevšedně
Tyto postroje jsou navrženy k práci v tahu. Je zde kladen důraz na funkčnost a ne jak vypadají na psovi na volno. Nenechte se tedy zmást, že po nasazení vypadají možná komicky nebo že jsou psovi malé. Posoudit, zda postroj sedí, lze skutečně jedině v tahu.
Hraje v posouzení roli, jak moc pes táhne?
Povaha, věk i pracovitost psa hraje roli již ve chvíli, kdy se rozhodujete mezi krátkým či dlouhým postrojem. Touto tématikou se více zabýváme v článku VÝBĚR POSTROJE PRO PSA. Ve chvíli, kdy jste se rozhodli pro dlouhý postroj a hodnotíte zda sedí, je důležitá i chuť psa do práce. Pracantovi, který dává do tahu velikou sílu, budeme vybírat postroj vždy více "na tělo". Protože bude schopen postroj "natáhnout". Pes s vrtkavou motivací k tahu nebo ten, který táhne úsporněji, by se ale do takového postroje nedokázal tolik opřít a pravděpodobně by se v něm necítil pohodlně. Vždy je tedy třeba vyzkoušet ho v pohybu a sledovat, jak se pes v postroji cítí a jak v něm pracuje.
Jak tedy postupovat při výběru postroje?
Napsali jsme pro vás článek VÝBĚR POSTROJE PRO PSA, ve kterém najdete podrobné rady a informace jak vybrai online i osobně. Nejjednodušší cesta ke správně padnoucímu postroji je vždy osobní zkoušení, to je možné jak na naší prodejně v Plzni.