Trailové nebo silniční?
Tato otázka je vůbec jedna z nejpodstatnějších, když začínáte s výběrem běžeckých bot. Mnoho běžců přichází se slovy: “Chci univerzální botu jak do lesa tak na silnici”. Bohužel, úplně univerzální bota neexistuje a tak pokud budete hledat pouze jedny běžecké boty, bude vždy potřeba najít kompromis.
Zamyslete se, po jakém povrchu běháte nějčastěji. Běháte spíše po silnici a na zpevněných lesních cestách? Pak pro vás bude nejlepší variantou bota silniční. Tedy bota s hladkou podrážkou, která je uzpůsobena k běhu po tvrdém povrchu - bývá tedy tlumenější nežli trailová a není vybavena vzorkem, který by zabraňoval klouzání na blátě. Silniční boty také bývají designově vymakanější, abyste se blýskli ve městském parku. Jedinou nevýhodou silniční boty v terénu je, že bude klouzat na mokrém povrchu, do podrážky se mohou chytat kamínky a její svršek nebývá tak odolný a pevný.
Vede vaše cesta vždy do lesa? Běháte po měkkých lesních cestách, nezaleknete se bahna, kamenů a kořenů? Pak sahejte po trailové botě se spolehlivým vzorkem na podrážce, která vás podrží před uklouznutím. Trailové boty mají mnoho různých druhů vzorků na podrážce, některé vzory jsou velmi agresivní a podrží i v tom největším blátě, přeběh v tajových botách po tvrdém ale nebude pohodlný. Jiné vzorky jsou jemnější, nejsou tak hluboké a mají špunty blíže u sebe, takové pak bez větších obtíží dovolí občasný přeběh po tvrdším povrchu. Zde je tedy třeba se zamyslet, v JAKÉM terénu běháte nejraději a dle toho vybírat vzorek. Trailové boty většinou nekladou takový důraz na vzhled, protože je stejně vždy hned umažete od bláta.
Stačí mi v botníku jedny boty?
Čím více se budete běhu věnovat, tím více pocítíte, že jedny boty vám nestačí. Budete chtít střídat tempa, povrchy, kilometráže a zjistíte, že každá bota je dobrá na něco jiného.
Jak se vyznat v typech bot?
Poté co vyřešíte otázku, zda potřebujete silničky nebo trailovky, přichází ještě zapeklitější otázka. Každá bota má jiné vlastnosti a je konstruovaná na odlišný typ tréninku. Nejčastěji se setkáte s dělením bot na objemové, tréninkové, tempové a závodní. Dělíme takto jak silniční, tak i trailové boty a dělení vychází právě ze způsobu využití. Boty pro běh se psem jsou pak tak trochu samostatnou kapitolou
Objemové boty
Většina běžců, kteří k nám přijdou, hledají univerzální botu pro běh. Jejich hlavním požadavkem je pohodlí. Pokud se chodíte proběhnout pro radost, vaší top prioritou není běžet rychle, ale primárně si při běhu vyčistit hlavu či popovídat s kamarádem a snažíte se spíše natahovat vzdálenost, hledáte pravděpodobně objemovou botu. Objemové boty jsou konstruovány pro dlouhé pohodové běhy. Mají dobré tlumení, lépe zpevňují oblast kotníku, je zde důraz na pohodlí, dlouhou životnost materiálů a odpustí vám nějaké ty nedostatky v běžeckém stylu. Typickým příkladem je například On Running CloudFlyer.
Tréninkové boty
Druhým typem bot je bota tréninková, je přechodem mezi objemovkou a tempovou botou. Kombinuje pohodlí, tlumivost a životnost objemové boty, s uzpůsobením pro trénink ve vyšším tempu. vysoká životnost může mít za následek vyšší váhu oproti botě tempové, ale to při tréninku není prioritou. Tréninková bota je botou pro každodenní běhy i tréninky. Typickým příkladem je pak bota On Running CoudSurfer, On Running CloudFlow.
Tempové boty
Bota, která je často právě tou druhou v botníku - tou, kterou vytáhnete pouze někdy - na trénink´intervalů, na dráhu, na intenzivnější běh, či na delší závod, je bota tempová. Dovolí rychlost, ale nezničí u toho nohy. Představte si botu, která kombinuje tlumivost a částečně i stabilitu objemové boty, se svižností a lehkostí boty závodní. Typickým příkladem je model On Running Cloud X . Z trailovek potom například On Running Cloudventure Peak.
Tempovky jsou zpravidla ,,rychlejší” - efektivně šetří vaší energii, mají menší tlumení a jsou flexibilnější. Jsou však určeny pro běžce s povědomím o správné běžecké technice. Odlehčená váha a technická propracovanost zaměřená na výkon tempových bot se často odrazí na nižší životností.
Závodky
Závodní obuv si zaslouží nohy skutečně zkušených běžců kteří mají zmáknutý běžecký styl. Tato obuv má minimální tlumení, maximální flexibilitu a je velmi lehká.
Pro začínající běžce ovšem nevhodná. Závoďáky ale dovede k těm nejlepším běžeckým výkonům.
Boty na běh se psem
Boty pro běh se psem jsou tak trochu samostatnou kapitolou. Běháte - li se psem, budete jednoznačně potřebovat trailové boty - ale jaké?
Boty by měly být opatřeny alespoň nějakým nějakým tlumením - jakým již závisí na vašich zkušenostech, technice a hlavně zvoleném terénu, do kterého se se psem vydáte.Tah psa má totiž většinou neblahý vliv na techniku běhu a z kluzkého terénu dělá doslova kluziště.
Jiné boty budete potřebovat na suchý (ne kluzký) terén, který povede spíše po upravených lesních či polních cestách - zde nebudete potřebovat takový grip, a nějaké vystouplé špunty vám budou spíše překážet, Zde vám nohy poděkují především za více tlumené trailovky - například On CloudUltra. Bude se tedy jednat o boty, které najdete spíše v sekci tréninkových či objemových trailovek, pro canicross jsou ale požadavky trochu jiné a tak v nich mnoho z nás vyběhne rádo i na rychlejší běh či závod - specielně s velkým psem.
Naopak chystáte-li se do měkkého terénu, do bahna, na mechové lesní cesty, stane se vaší prioritou především grip a o tlumení se více postará příroda. Se zapřaženým psem vše mnohonásobně více klouže a vy potřebujete jistotu pro každý došlap. Zde doporučíme například On Cloudventure Peak.
Výběr správného typu boty vždy závisí nejen na tom, k čemu budete botu využívat, ale také na tom, jak zkušený jste běžci. Například závodní bota zkušeného atleta bude vypadat zcela jinak nežli závodní bota pro začínajícího běžce s lehkou nadváhou.Proto je vždy nejlepší poradit se ohledně výběru bot s odborníkem, nebo zajít přímo do běžecké speciálky, kde vám zkušený personál pomůže vybrat botu přesně dle vašich požadavků
Jak zvolit drop a co to je?
Drop je rozdíl výšky podrážky pod patou a pod špičkou. nepleťte si proto drop s hodnotou, která by uváděla míru tlumení boty, na trhu najdete boty s velmi vysokým tlumením a s nulovým dropem.
Vyšší drop vás může nutit došlapovat na patu. Přitom primární došlap na patu více zatěžuje kolena, kyčel, páteř. Ideální je došlap na bříškovou část a zapojení celého chodidla.
Vyšší drop je vhodnější pro běžce s vyšší váhou, kteří na své technice běhu teprve začali pracovat nebo techniku třeba vůbec řešit nechtějí. Vyšší drop napomáhá s rychlejším přechodem do odrazové fáze. Je také vhodný v momentě, kdy při déle trvajícím tréninku běžec není schopen dlouhodobě udržet běžecký styl a jeho technika se bortí a došlap tak přechází výrazně na patu.Bota s vysokým dropem ale může být méně stabilní
Čím je drop nižší tím je běh přirozenější. Nízký drop je vhodný pro běžce s došlapem na střed chodidla.
Je dobré vystavovat nohu různým velikostem dropů a tím jí stimulovat, pokud však přecházíte na výrazně odlišný drop u nových bot, je vždy potřeba tento přechod dělat s citem, postupně a dát noze čas, aby si zvykla.
Prodyšná bota nebo s membránou?
Membrána zvyšuje odolnost boty proti vodě. Bota s membránu bývá těžší a je pak rozdíl táhnout boty o váze 220g nebo 330g. Boty bez membrány bývají prodyšnější, lehčí a více univerzální co se týče běhů v teplých dnech, kdy není zrovna průtrž mračen, tyto boty rychle vyschnou.
Důležité je nepostávat a nemít zbytečné dlouhé časové prodlevy, aby nedošlo k prochladnutí.
Pokud chcete mít v zimních obdobích nohy v suchu a mokré ponožky vám skutečně vadí, můžete uvažovat o pořízení běžeckých bot s membránou do v vašeho běžeckého botníku.
Výběr velikosti
Jestliže botu co vám velikostně sedí vlastníte podívejte se kolik cm má uvedeno na štítku - tomuto údaji se říká délka stélky, a lze dle něj porovnávat boty napříč značkami. Pokud takovou botu teprve plánujete pořídit vezměte si čistý papír a tužku.
Požádejte někoho, aby vám obkreslil chodidlo. Poté vezměte metr, změřte délku od nejdelšího prstu po patu a k tomu přičtěte 0,5 - 1cm, tento rozměr porovnejte s délkou stélky, která je uváděna ve velikostních tabulkách bot.
Mějte na paměti, že velikost nohy se mění, záleží na okolním prostředí, teplotě, nebo zda jste celý den na nohou.
V zásadě budete mít běžecké boty o 0,5-1 číslo větší, než běžnou konfekční obuv. V zimě myslete i na to jaké ponožky budete používat. Uvažujte i nad kilometráží jakou plánujete běhat na delších bězích i v létě na výbězích vám noha bude otékat, tudíž těsné boty nebudou značka ideál.
Pokud si nejste jisti a nebo máte nohu širší, určitě nás kontaktujte rádi vám přeměříme konkrétní typ boty jak do délky tak i do šířky.
Co když velikost nesedí?
Pokud jste si u nás pořídili boty, přišly vám domů a vy jste zjistili, že vám velikost či bota celkově nesedí, nic se nebojte, společně vymyslíme jiné řešení. Samozřejmostí je konzultace s námi buďto online nebo na prodejně, kde společně poměříme a vybereme obuv vhodnější. Při výměně online vyplníte jednoduchý formulář pro výměnu bot a odešlete původní boty k nám, my vám obratem vybrané boty odešleme.
Nejefektivnější je nás navštívit osobně botky vyzkoušet a případně vyměnit.
Vybírejte pečlivě a vyčleňte si na výběr klidně i několik hodin, protože v nově vybraných botkách budete běhat hodin několikanásobně více.