Zeptali jsme se Lucky Ryšánkové z Physiodogu na to, co nás canicrossaře zajímá!

Každý z nás chce mít doma především zdravého psa, který netrpí žádnou bolestí a může si naplno užívat radost z pohybu. Proto jsme vyzpovídali holky z Physiodogu na téma psí fyzio a péče o psa canicrossaře. Nejprve se krátce podíváme na to, čím se vlastně physiodog zabývá, poté skočíme rovnou na základní otázky péče o psího sportovce.

Ahoj Lucko, představ nám v krátkosti co je to Physiodog.

PhysioDog je centrum fyzioterapie pro malá zvířata, které dnes již má 5 poboček po České Republice, kromě Prahy jsme také v Plzni, Českých Budějovicích, Písku a Litomyšli. Jsme tým lidí, co svoji práci dělají srdcem a žijeme pro všechny naše klienty a pacienty. :-) Kromě ortopedických a geriatrických pacientů, se zaměřujeme hodně na sportovní pejsky a celkovou prevenci. Naší velkou specializací jsou neurologičtí pacienti a pejsci bez hluboké citlivosti.

Když bys měla třemi slovy vyjádřit filosofii Physiodogu, která slova by to byla?

Jeee, to je těžké, toho by bylo více. :D ale řekněme, že základem tedy:

důvěra, srdce, profesionalita

Pod hlavičkou Physiodog funguje i Physiodog Academy - pro koho tahle akademie je? najdu v ní i nějaké kurzy, které se budou hodit mě a mému sportujícímu pejskovi, a nebo jsou zde jen kurzy pro lidi, kteří se chtějí psí fyzioterapií živit?

Akademie zahrnuje kurzy či školu pro budoucí profesionály, ale také právě pro laickou veřejnost. Je pro nás důležitá prevence, proto nabízíme kurzy majitelům, kteří chtějí dopřát péči svému parťákovi i v domácím prostředí a je pro ně důležitý zdravý pohybový aparát pejska. Kurzů je v nabídce celá řada. Od možnosti naučit se správnému cvičení na balančních pomůckách, zjistit vše důležité o péči o sportovce či kurzy se zaměřením na konkrétní ošetření, například v podobě masáží či dalších technik. Nejeden majitel je pohybovým systémem nakonec natolik fascinován, že se následně vydá cestou odbornějšího vzdělávání.

Co si myslíš, že je základem pro prevenci problémů s pohybovým aparátem u sportujícího psa? 

Určitě je důležitý vývoj ve štěněcím věku! To je vždy dobrý základ prevence. Mnoho problémů bohužel vzniká právě v období růstu a velkou část může významně ovlivnit majitel. Ať už pohybovým režim a různými opatřeními či výživou. V dospělosti pokud s pejskem sportujeme je důležitá právě prevence v podobě fyzioterapie, protože každý sport je jednostranná zátěž, kterou je důležité kompenzovat. Dalším faktorem je pravidelná péče majitele.

Je něco, co může i majitel bez větších znalostí anatomie psa doma dělat a svému psu tím pomoci? 

Ano, majitel by se doma měl zaměřit na rozcvičky, strečink, případně i masáže. Je ale potřeba, aby každý získal kvalitní informace a i v tomto směru se vzdělával. Protože i zde platí, že špatně prováděný strečink či ostatní metody mohou nakonec významně uškodit. 

Jak vlastně poznám, že bych psího fyzioterapeuta měl se svým psem navštívit? Je psí fyzio například i pro psa, který je zdravý a nic ho nebolí?

Jak jsem již zmínila, právě prevence je na prvním místě! Opravdu vždy je rozumnější věnovat se pejskovi a jeho péči dříve, než-li se objeví problémy. Během posledních let se  stále zvyšují nároky na výkony pejsků a tomu by měla odpovídat i adekvátní péče. V případě canicrossu je nutné se zaměřit na techniku běhu majitele, která se velmi odráží v pohybu psa a dále na opravdu precizně sedící postroj a veškeré vybavení. Mnoho lidí se domnívá, že canicross je nejzdravějším pohybem psa, protože je to podle nich přirozené. Bohužel ale toto v praxi není pravda. Nálezy fyzioterapeuta jsou často velmi zásadní, jejich náprava není jednoduchá a často je i nemožná. Mimo prevenci bych doporučila navštívit fyzioterapeuta ve chvíli, kdy máte pocit, že výkon pejska je jakýmkoliv způsobem nestabilní, mechanika pohybu se změní, dojde ke zpomalení apod. Jakýkoliv diskomfortu se často může objevit opravdu drobnostmi až samozřejmě velmi zásadními projevy jako je kulhání apod, kde je ale často nutné ještě nejprve navštívit veterináře.

Kdyby se náš závodník poohlížel po psím fyzioterapeutovi ve svém okolí, jak bys doporučila že má hledat? Jak poznám “dobrého fyzioterapeuta” ?

To je v dnešní době opravdu těžké.. Stále přibývají lidé nabízející ošetření psa. Samozřejmě ani délka působení v oboru není často ta vypovídající. Je určitě fajn, když daný fyzioterapeut umí více různých technik ošetření, které je v případě potřeby možné využít. Dále je důležité, aby majitel získal co nejvíce informací a samozřejmě skvělé jsou případné reference na konkrétního člověka/ pracoviště. Měl by to být určitě člověk, který se stále v oboru vzdělává, měl by vám říci mnoho různých informací, dávat zpětnou vazbu a samozřejmě vám a vašemu pejskovi musí sednout i trochu lidsky. 

S jakými nejčastějšími problémy se setkáváš u psů, kteří běhají canicross? 

Toto jsem již vlastně zmínila. Zásadní problémy vznikají díky špatné technice běhu majitele a dále právě výběrem nevyhovujícího postroje, následkem čehož vzniká nesouměrné postavení, blokády, přetížení a zkrácení určitých oblastí na těle. Je nutné si uvědomit, že počet opakování daného pohybu je opravdu velký a tedy vše vzniká velmi rychle a snadno se prohlubuje určitý problém.  

Je něco, co bys na základě toho poradila majitelům každého psa, který s canicrossem začíná - například na co se mají zaměřit nebo na co si dát pozor?

Kromě toho co již bylo řečeno, bych ještě chtěla upozornit, aby své pejsky nepřetěžovali, dopřáli jim kvalitní odpočinek, vždy se poradili s odborníky a případně se vzdělávali sami. 

Je něco, co bys nám chtěla sdělit ještě na závěr?

Myslete na své psí parťáky, jejich zdraví, pohodu a dopřejte jim potřebnou péči. Jedině v tomto případě bude vaše společné sportování opravdu radostné.  


Děkujeme za rozhovor